Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Stodoly na paneláku - stavebný denník umelca (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Postaviť stodolu ako pamätník

na pevnú zem medzi panelákmi by asi nebolo dosť... falické, však?
 
Hodnoť

je to asi

taký istý gýč ako koleso z rebriniaka v panelovej obývačke, ešte by ten panelák mala oblietať supersonická fujara
 
Hodnoť

nápad je celkom mimo

Košice sú od 14. str. slobodným kamenným královským mestom a s drevenicami nemajú fakticky nič spoločné!! Už samotná koncepcia celého projektu je preto vadná!! Nehovorí nič o kultúre mesta, ani v historických súvislostiach, ale možno iba pripomína pánovi Dzadzonovi jeho pôvod. To by sme potom mohli stavať na strechy panelákov aj kamenné jaskyne, lebo ved predsa v praveku sme zili tam. V Rusku chceli volakedy za Stalina umiestnovať na strechy kultúrnych domov obrovské sochy Stalina. Este aj vtedy v rokoch vrcholiacej totality v ZSSR to nastastie neprešlo. U nás zdá sa sú teraz v Košiciach, pri verejnostou nekontrolovatelných projektoch EHMK, časy iné. Pán Dzadzon to celkom iste vie, ked tak rád kritizuje socialistické umenie, ale zdá sa má zrazu vdaka vedeniu EHMK 2013 nikým nekontrolovatelnú moc nad financiami EU a tak sa zahral na malého Stalina. Predpokladám aj so záverečným koncom hodnotenia tochto projektu. Takéto nezmyselné monumentálky na panelákoch na okraji mesta za veĺké peniaze / 7O OOO EU/ za kolosálny aj koncepčne celkom vadný projekt, Košice boli kamenné královské mesto nie drevená dedina/!!/ pripomína sa teda niečo, čo je mimo kultúry mesta/!!/, by mali osloviť už aj niekoho kompetentnejšieho zaoberajúceho sa účelovo možným premrhávaním penazi z projektov EHMK 2013. A to už nevravím o tom, že počase tento koncepčne celkom vadný monument pojde dole. O tom vravel aj samotný autor objektu. Teda dalších pár tisíc EUR je preč. No, nech si každý, kto vie aspon čítať, položí teraz sám sebe otázku, kto sa tu monumentálne predvádza a premrháva peniaze za nezmysli, pomaly horšie ako za Stalina...
 

 

skús sa prebudiť zo štrnásteho storočia do reality: za čias totality sa počet obyvateľov Košíc stúpol zhruba na štvornásobok, pričom prevažnú väčšinu tu tvorili prisťahovalci z vidieka. Dve tretiny obyvateľstva tvojho kamenného kráľovského mesta bývajú v skutočnosi v panelákových sídliskách. Súčasťou Košíc sú aj dedinské sídla, kde drevené stodoly bez problému nájdeš (Myslava). Ale zato vidno, že ty máš prehľad.
 

Re čučo

Malá stodola bola aj v našom rodnom dome v záhrade na Javorovej ulici v Košiciach pri starej nemocnici, dnes Luisa Pasteura. To ale ešte neznamená, že som sa tam aj v stodole narodil a že toto celé nie je nezmyselný projekt za zbytočne vyhodené velké peniaze. Zvlášť ak to asi po 5 rokoch, pôjde dole. Tak aká trvalá hodnota s odkazom na koho minulosť...? Š.L
 
Hodnoť

Džadonizácia Košíc začala

Stodoly na paneláku - stavebný denník ...ca
...cov je tam viac. Napríklad obyvateľov dotknutého paneláku.
"...ec": "Kým statici pracovali, ja som sa usiloval o súhlas vlastníkov bytov. Ten sa mi podarilo získať až 12. a 13. novembra 2012. Po hlasovaní o prenájme strechy („za“ bolo 36 z 48 vlastníkov) sa mohla začať príprava na realizáciu.... ....Obyvatelia domu síce stavbu Pamätníka odsúhlasili, no s tým, že stodoly na strechu „iba“ posadíme a so strechou nebudú vôbec pevne spojené. Bol jún 2013 a jediným riešením bolo presvedčiť zástupcu SVB – Košice, že pokiaľ stodoly majú byť na ich dome, musíme do strechy urobiť 30 dier o veľkosti 50 x 50 cm a celkovo tak odstrániť 7,5 m2 horného plášťa."
Vedia o tejto "drobnej" zmene aj obyvatelia domu, alebo len "zástupca" SVB ?
Má na túto podstatnú zmenu stavbyvedúci potvrdenú aj príslušným stavebným úradom ?
.
Ako inšpirácia je to úžasné - precedens - výstavbe stodôl na strechách panelákov v Košiciach nič nebráni.
Džadonizácia Košíc začala - ťažko ju niekto zastaví .... :-)
 
Hodnoť

zmeny v projekte

p. Rovinský,
každé zmeny ktoré robíme musia byť odsúhlasené obyvateľmi, s ktorými máme podpísanú zmluvu. Neviem si predstaviť žeby som si svojvoľne zmenil postup práce a nemal to potvrdené odsúhlasené so zástupcom SVB a jeho výborom. Obyvatelia vedia čo sa bude diať.
Stavebný proces je potvrdený aj stavebným úradom, zmeny musia byť oznámené, to je moja povinnosť ako stavebníka. Zmeny projektu sú bežné, kedže pri každej stavbe sa ukážu prekvapenia a podklady nesedia s realitou (u panelákoch úplne bežné).

Kritizovať projekt z ekonomického hľadiska je príliš jednoduché, a neexistujú argumenty, ktoré by dokázali takto reagujúcich diskutérov presvedčiť, pretože tí prijali pravicovo pragmatický pohľad na svet od ekonómov, manažérov, či úradníkov ministerstiev...

Som na stavbe na Lidickom námestí každý deň, ak niekto chce diskutovať aj osobne, budem sa tešiť na osobné stretnutie.
S pozdravom Tomáš Džadoň
 

Džadonizácia pokračuje

Ak "budujete" z verejných zdrojov musíte zniesť kritiku verejnosti (a nie drístať o pravicovo pragmatickom pohľade na svet).
Koľko obyvateľov bolo "za" po tejto zásadnej zmene projektu ?
"Po hlasovaní o prenájme strechy („za“ bolo 36 z 48 vlastníkov) ".
Máte "to potvrdené odsúhlasené so zástupcom SVB a jeho výborom."
Čiže nie samotnými vlastníkmi - ak áno - dajte číslo ...
Máte súhlas stavebného úradu - dajte link.
.
To, že ste na "stavbe" každý deň svedčí o tom, že asi nemáte nič lepšie na práci - keby som býval v dotknutom bloku na Lidickom určite by som s Vami "podiskutoval" :-)
 

pokračuje

ja nesiem kritiku od začiatku tohto projektu. Podľa vás drístanie o pravicovom pohľade na svet, pre mňa prvoplánová kritika, nesúca sa na vlne pravicového manažérskeho populizmu. To sa už rovno môžeme baviť o tom či "páči, či nepáči".
Ľudia v hlasovaní odhlasovali prenájom strechy a poverili výbor jednať za SVB - Košice (čiže za panelák).
Zmena bude potvrdená v kolaudácii stavby.

Na stavbe som každý deň, pretože stavbu riadim a zásobujem. To je moja práca. A ľudia z okolia diskutujú, takže nemusím čakať na Vás a vašu "diskusiu"
práci česť
 

 

...a od bojovníkov za demokraciu a slobodu prejavu by som čakal že ich bude zaujímať aj niečo iné, ako to či zmenu schválil stavebný úrad p. Rovinský.
 

Zaujíma nás aj niečo iné

Ak od bojovníkov za demokraciu a slobodu prejavu očakávate aj niečo iné, predpokladám, že Vy sám pán Dzadzon sa za takého bojovníka považuje, tak vysvetlite láskavovo vo verejnej diskusii načo celý tento, v podstate iba dočasne /!!/nainštalovaný monumentálny nezmysel vypovedajúci iba o tom, že tu kdesi na okolí boli, alebo aj sú stodoly, za velké peniaze vôbec vznikol..? Ak by ste si to robili za vlastné financie na vlastnej stavbe, prosím. Ide len o to, či to celé má vôbec zmysel a či sa tu nejedná iba o bohapusté rozhadzovanie peńazí z Európskych fondov zneužívané na pomerne dobre zaplatený exhibicionizmu. Tých pár ludí ktorí Vám budú na niečo iba pritakať, sa vždy nájde. Ved to nie je zadarmo. Inak velmi pochybujem a nie som sám , že toto celé malo aj iný zmysel, len aby ste sa nejakým provokujúcim spôsobom verejne predviedli. V dnešnej postmoderne je pomaly aj exhibicionizmus umením, chápam, ale robte si to za vlastné. Fakt, nie som si istý, či za tolké peniaze, čo sa na to vynaloží a pôjde to po čase dole/!!/, to už nie je premrhávanie penazí a podnet pre prokurátora. Ako bojovník za slobodu prejavu a demokraciu, ktorým iste aj Vy ste, ak sa na to odvolávate, Vám to píšem bez záludností naozaj celkom vážne. Dosť smutné, že sa ste na tento pomerne trápny osobný exhibicionizmus zneužili aj zopár nájomníkok súkromných bytov, ktorým je to v podstate aj jedno. Čo ale poviete o 5 rokov obyvatelom tohto mesta, ked sa to celé dofinacuje a pôjde to dole, ma zaujíma už teraz. Iba ak pribudne další záznam do Vášho súkromného umeleckého denníka. Prepáčte pán Dzadzon, nemôžem si pomôcť,ale je to celé otrasné,aj s celým tým pozadím dobre platených pritakávačov, ktorí sa na tom za EU peniaze priživujú. To má s trvale udržatelnou kultúrou, o čom by malo byť EHMK , tak je to verejne aj prezentované , naozaj len málo čo spoločné. Chceli ste sa zviditelniť, tak ako volakedy Nero ked zapálil starý Rím, alebo Herodotos chrám Atény. No podarilo sa. I tak sa dá vstúpiť do dejín. Len či to je ozaj o kultúre a nie iba o teatrálnom exhibicionizme, ktorému už nič nie je sväté, len ked sa to dostane na verejnosť a sú na to peniaze. A že si to myslím ozaj vážne a verejne, podpíšem sa celým menom. Štefan Lazorišák Môžte sa spýtať svojich kamarátov, bojovníkov za demokraciu a slobodu prejavu, na ktorých sa v diskusii odvolávate, z ktorých ma niektorí aj poznajú, kto som. Bude mi potešením Vám toto rozkrádanie verejných financí na nezmysly znova pripomenúť, ked celý tento objekt ako je naplánované, pôjde za dalšie tisíce EUR po rokoch dole. Ešte raz s pozdravom Vami tak oblúbený radový bojovník za demokraciu a slobodu prejavu Štefan Lazorišák Košice. p.s. Narodil som sa ako vela pôvodných košičanov v dome, žil v paneláku, nie v stodole... Dakujem
 
Hodnoť

Džadoňovu stodolu na každý panelák

Písal som, že kritiku máte zniesť a vy ju nesiete - drístate o pravicovom manažérskom populizme.
Zmeny máte možno potvrdené odsúhlasené so zástupcom SVB a jeho výborom a nie samotnými vlastníkmi bytov. Pretože sa jedná o podstatnú zmenu projektu - mali by ste mať vyjadrenie vlastníkov bytov - nielen výbor. Konfrontácii s vlastníkmi sa pragmaticky vyhýbate.
Zmenu projektu stavebným úradom potvrdenú nemáte - očakávate, že bude potvrdená v kolaudácii stavby.
Neviem, čo očakávate "od bojovníkov za demokraciu a slobodu prejavu".
Usudzujúc podľa pozdravu, ktorý používate Vám transparentnosť a zákonnosť hovoria málo.
 
Hodnoť

 

P. Rovinský, p. Lazorišák,
všetci tu píšeme pod svojimi menami, myslím, že nikto sa otvorenej diskusie nebojí. Aj to bol dôvod prečo som sa rozhodol vstúpiť do diskusie, kedže p. Rovinského poznám, zúčastnil som sa aj protestnej akcie za zotrvanie pôvodnej pamätnej tabule obetiam invázie.
Ak za mojou prácou vidíte zviditeľnenie a exhibicionizmus, tak nediskutujete, iba obviňujete, preto ne ato nebudem reagovať.
34 obyvateľov paneláka súhlasilo, vyjadrilo svoj názor a tým aj prebralo zodpovednosť. Trochu mám pocit, že za celou vecou vidíte mňa, ale mne by sa to bez týchto ľudí , alebo hrdinov ako im hovorím ja, nepodarilo, ani keby som mal 100 tisíc eur na účte...
Peniaze boli udelené z grantu MK SR, potvrdené odbornou komisiou, a podpisom ministra. Grantový systém je verejná súťaž, takže ak nie ste spokojní s rozdeľovaním peňazí na kultúru, musíte zamerať svoju kritiku inde.
Projekt je drahý, ale vzhľadom na to, že sa presúva jedna realita do druhej, mi to príde adekvátna suma.
Celková suma pozostáva z grantu MK SR, súkromných nadácií, súkromných darcov, verejnej zbierky na internete a mojich vlastných súkromných peňazí.
PĽA je zatiaľ dočasný, jeho "večnosť" bude závisieť od dohody 3 strán: Verejný podstavec o,z, SVB Košice a Košice 2013 n.o. Príde mi to férové a demokratické že sa tak udeje opäť v diskusii.

Pokiaľ máte záujem o diskusiu a nie obviňovanie, tak som k dispozícii.
 

Ide o význam objektu

Som rád, pán Džadžoň, že sa k veci tak otvorene staviate. Viete, nikdy som Vás neobviňoval z toho, že svojmu projektu neveríte a že ste nepresvedčovali ludí ktorých ste získali na podporu o opodstatnenosti nápadu. To predsa robí každý, kto chce niečo dosiahnuť. Šlo mi len o to, že Vaša koncepcia nezohladnuje tak celkom pôvodnú kultúru nášho mesta aj v historickom kontexte, čo som už viac krát napísal. Neboli sme drevená dedina. Okolité obce a prisťahovalci sú o inom. Pridelovanie grantov na ministerstve kultúry je v tomto smere nepodstatné. V posmoderne je možné všetko, čo sa presadí, ak máte dobré kontakty. S tým nemám problém. Ale Váš objekt, je naozaj trocha mimo historického kontextu Košic. Iste, boli kdesi aj stodoly, písal som, my sme mali doma takú v záhrade, dokonca pri nás býval furman s koňmi a kočom, bolo to pod cigánskou-romskou osadou, hore bola známa tehelna , holokausat, ale nikdy by som nepovažoval za správne stavať niekomu na strechu obytného domu rebrinák. Alebo znova z hliny miesiť váľkové tehly Rómov a pripomínať im tak ich pôvod. Ja poznám dobre svoje rodné mesto aj naša rodina. A nie som sám. Vy svojím projektom nevystihujete kultúrnu podstatu nášho mesta !! V tom je to, nie v rozhodovaní , získavaní grantov a " hrdinov", ako píšete. Rozprával som aj s niektorými Vašimi známimi z C+ S Artu a vyjadrovali sa k tomu rozpačite. "Džadžoňovky" mi vraveli. Chápem, že pri presadzovaní "svojich "projektov cez EHMK budú zdvorilo mlčať , aby sa aj na nich dostalo. Viete, myslím, že naše mesto má dosť pohnutú historiu, ktorá si zaslúži aj iné pamätníky a verejnú diskusiu, napr. Romsky holokaust, nebol len židovský, vysťahovanie Čechov z Košíc po obsadení mesta v 1938 roku Maďarmi, českí stavitelia, nebol len Orschleger, Češi pred vojnou a po nej stavali pol Košíc, napr. stará nemocnica, železničiarske budovy, sídlisko "Malá Praha" a iné, ich osudy boli neraz pohnuté, skrátka je tu mnoho tém, ktorí viacerí z Váško najbližšieho kultúrneho prostredia EHMK vôbec ani nezaregistrovali, alebo ani nechcú. O tej pôvodnej tabuli okupácie Košíc sa môžeme porozpávať aj s pánom Kalmusom osobne. Má to tiež svoje zaujímavé dejiny, ešte pred tým, ked tajne v noci zmizla Račkova tabula leto 1990. Ale to už je o inom. Preto som Vás označil skôr za ambiciozneho exhibicionistu, ktorý vlastne iba využil príležitosť ktorá sa mu naskytla. Naše mesto má skutočne v historických križovatkách dejín množstvo iných, ovela zaujímavejších, dosial neobjavených, alebo aj nežiaducich tém, ktoré si iste zaslúžia väčšiu pozornosť ako Váš, i ked schválený nápad. Možno budete prekvapený, ale hádam nikto viac ako ja sám, si praje o tom verejný dialog. Zostávam s pozdravom, aj ked svoj pôvodný názor na Váš už schválený a realizovaný projekt vôbec nemením...Štefan Lazorišák slobodný občan mesta Košice
 
Hodnoť

košice=sídlisko

p. Lazorišák,
Košice z môjho pohľadu nie sú vôbec staré mesto, už dlho ho formujú sídliská s ľudmi, ktorí sem prišli kvôli práci, a tých ako keby ignorujete. Vzťahujete mesto Košice iba k centru a jeho histórii, ale ľudia ktorí naplnili sídliská priniesli aj iné príbehy. A to je to čo má zaujíma. Prerastanie, rozdiely, rozpory.
Pamätník sa podľa môjho názoru dá vnímať aj všeobecne. Prvý návrh bol pre mesto Poprad, a ani tam sa to nedalo vnímať tak ako píšete: tu boli stodoly, teraz sú tu paneláky....


S pozdravom
Džadoň
 

Migrácia o všetkom nevypovedá.

Nemám prehľad a myslím, že ani Vy nie pán Džadžoň, koľko ľudí sa do Košíc prisťahovalo z dedín a koľko z iných okolitých miest za prácou. Povedzme po postavení bývalých VSŽ dnes US Steel. Veľa ich tu je vých. Slov. miest Michalovce, Trebišov, Svidník, Vranov a pod. To iba ťažko môžte označiť za dediny, i keď stodoly miestami aj tam sú. Napr. najväčšie, a možno aj najkrajšie sídslisko Terasa 6O. roky Košice, tam ste ale nemali vhodný podstavec ako panelák, staval český architekt, bývalo tam veĺa doslova čechoslovákov z Čiech a z Prahy, pretože tu boli silné väzby aj vdaka leteckej akadémii a príslušníkov armády a pod. To boli ľudia z miest, preto ten silný federálny tón v Košiciach. Spomínal som aj tú " Malú Prahu." To nie je dobrý námet na projekt...? Sám ste v Prahe doslova ako doma... Na základe týchto faktov sa dá ľachko dokázať, že väčšinový počet prisťahovalcov do Košíc po vojne za prácou a pod. iba ťažko môžete označiť ako obyvateĺov z dedín. Ak Vás zaujíma prerastanie, rozdiely, a podobne, tak ste si mohli tiež všimnúť ako tu nárastol počet prisťahovaloc z Vietnamu, Číny, slušná moslimská komunita,ich deti chodia do našich škôl, rozprávajú pomaly lepšie ako tu prisťahovaní vidiecky slováci. No nie som si istý, či to nie sú už počtom tisícky nových príslušníkov nášho mesta, majú už takmer vlastné obytné štvrte. Čo tak potom stavať aj im nejaký podobný pamätník, napr. klasickú čínsku pagodu, trstinovú džunku niekde na podstavci, alebo mešitu..? Predpokladám, že to posledne menované si po čase presadia moslimovia v KE sami. Tak ako vo Francúzsku. Keďže sa sa to nedá takto zjednodušovať ako píšete, že migranti prišli do KE z dedín, to sa v skutočnosti nedá ani vyčísliť, neexistuje tak sformulovaná štatistika, je to len Vaša idea, o pozitívnom kultúrnom vplyve radšej pomlčím, myslím, že Vášmu dočasne naištalovanému pamätníku, on po čase pôjde naozaj dole, bude sa tam hore rozpadať, sú tam silne agresívne klimatické vplyvy, slnko, vietor, mráz a pod. mala najskôr predchádzať diskusia o opodstatnenosti projektu. Redukovať počet obyvateľov na okolitých sídliskách Košíc v súčastnosti formujúcich podobu mesta väčšinovo len na prisťahovalcov z dedín, je myslím veĺmi silne účelová argumentácia, ktorá má iba obhájiť Váš atypický nápad. Čisto postmodernistická koncepcia ktorá si hľadala priestor na realizáciu. Ani ma neprekvapuje, že vás v Poprade odmietli. Tam skôr by ste ale mohli zo stodolami, je to pod Tatrami, uspieť. A vidíte, tam mal niekto otvorenú hlavu. Alebo tam nesedeli kamaráti z EHMK...Lazorišák
 


Najčítanejšie


 1. Július Kovács: Fico členovia Smeru, Hlasu boli zmazaní z obchodného registra. Čižnárove peklo na rozlúčku 27 972
 2. Vladimír Krátky: Sulík odvolal riaditeľku SOI . Konečne . 2 730
 3. Jozef Ivan: Nedávno to konštatoval aj Róbert Fico alebo Pančované osobnosti 2 597
 4. Martin Fletcher: Prodej vstupenek na Winter Classic začne v pondělí 27. července 1 857
 5. Věra Tepličková: Ľutovať či odpísať? 1 457
 6. Karol Turza: Spomienky na VK (Vojenskú katedru) SVŠT – Strojníckej fakulty v rokoch 1985-87, II. časť 1 210
 7. Mišo Šesták: Ako 230 československých vojakov zosmiešnilo tisíc maďarských v boji o "Tóthország" 979
 8. Ondrej Putra: Naozaj veľa trhaviny v Libanone? 841
 9. Soňa Bulbeck: Prečo ľudia klamú?! 773
 10. Július Kovács: Boli doby, keď sa Štefunko a Truban videli premiérmi, našťastie záložný Smer prehral. 740

Rebríčky článkov


 1. Kristína Jakubičková: Ako prekonať samu seba alebo beh na Pajštún
 2. Dominik Parajka: Prekvapil ma! Nový Hyundai i10 test
 3. Július Kovács: Boli doby, keď sa Štefunko a Truban videli premiérmi, našťastie záložný Smer prehral.
 4. Filip Colombo: Fico a jeho Belemnofóbia.
 5. Štefan Vidlár: Kotel
 6. Gabo Németh: Svet poézie - Svet slova
 7. Július Kovács: Fico členovia Smeru, Hlasu boli zmazaní z obchodného registra. Čižnárove peklo na rozlúčku
 8. Štefan Vidlár: Pandémija blbosci
 9. Olívia Lacenová: Striebro sa konečne prebralo z letargie
 10. Vladimír Krátky: Sulík odvolal riaditeľku SOI . Konečne .


Už ste čítali?