V Košiciach sa chystá odhalenie Pamätníka ľudovej architektúry

Autor: Pamätník ľudovej architektúry | 20.9.2013 o 19:03 | (upravené 20.9.2013 o 20:38) Karma článku: 2,48 | Prečítané:  956x

Tesári, stavbári, zvárači a umelec Tomáš Džadoň. To je pracovný team, ktorý v uplynulých týždňoch spolupracuje na finalizácii najväčšej sochy v Košiciach - Pamätníka ľudovej architektúry. Tvoria ho 3 originálne zrubové stodoly presunuté na strechu 13 poschodového paneláku na sídlisku Dargovských hrdinov. Slávnostné odhalenie Pamätníka na Lidickom námestí 1 sa v prípade priaznivého počasia odohrá v sobotu 28. septembra. Program, ktorý bude vernisáž sprevádzať, začne od 16 hod a je otvorený najširšej verejnosti.

Tomáš Džadoň absolvoval ateliér monumentálnej tvorby Jiřího Příhody (AVU, Praha) a doktorandské štúdium v „Neateliéri“ Dezidera Tótha na VŠVU v Bratislave. Jeho stavebné projekty a reinterpretácie architektúry otvárajú otázky o hľadaní vlastnej identity vo vzťahu k ľudovej a mestskej tradícii, osobnej i spoločnej minulosti. V hlavnej časti jeho aktuálneho umeleckého projektu ide o prenesenie troch zrubových stodôl a ich trvalé umiestnenie na strechu paneláka. Tradičná zrubová architektúra nášho vidieka vytvorí pamätník v prostredí, ktoré sa dá vnímať ako jej presný protipól. V panelových domoch dnes však žije približne polovica obyvateľov Slovenska.


Tesári v uplynulých dňoch demontovali originálne zrubové stodoly v Liptovskej Tepličke a Párnici a následne ich dopravili na Lidické námestie 1. Na „Furči“, ako sídlisko nazývajú miestni, prebieha príprava kotvenia na streche paneláka, montáž oceľových roštov a skladanie dreveníc. Na realizácii spolupracujú profesionáli v oblasti eletromontáže, bleskozvodov i statik. Umiestnenie stodôl na strechu svojho paneláku hlasovaním odsúhlasili obyvatelia bytového domu na Lidickom námestí 1. Vďaka nim sa panelák i oni stanú podstavcom Pamätníka, ktorý bude viditeľný i zo vzdialených častí mesta.

Pamätník ľudovej architektúry už od polovice roku 2011 nie je iba o umení, ale najmä o príprave a riadení stavby. Všetky práce prebiehajú vo verejnom priestore a práca je závislá na počasí a poveternostných podmienkach. Preto autor ďakuje obyvateľom sídliska za trpezlivosť a dôveru pri jeho realizácii.

Dvíhanie stodôl prebehne v prípade priaznivého počasia v týždni od 23. 9. do 27. 9. 2013.

Termín slávnostného odhalenia bol po odbornej diskusii s vedúcim stavby stanovený na 28. septembra o 16 hod. Súčasťou oficiálneho ceremoniálu bude i udalosť v podobe verejnej Odobierky. Ňou sa bude autor lúčiť s panelákom a sídliskom. Chápe ju i ako uzatvorenie jednej etapy svojej tvorby spojenej so sídliskom.

Autor i autorský team veria, že predpoveď, ktorá na budúci týždeň avizuje príjemné jesenné počasie sa vyplní.

stavba

TXT: Barbora Šedivá / Pamätník ľudovej architektúry

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?