V Košiciach sa chystá odhalenie Pamätníka ľudovej architektúry

Autor: Pamätník ľudovej architektúry | 20.9.2013 o 19:03 | (upravené 20.9.2013 o 20:38) Karma článku: 2,48 | Prečítané:  831x

Tesári, stavbári, zvárači a umelec Tomáš Džadoň. To je pracovný team, ktorý v uplynulých týždňoch spolupracuje na finalizácii najväčšej sochy v Košiciach - Pamätníka ľudovej architektúry. Tvoria ho 3 originálne zrubové stodoly presunuté na strechu 13 poschodového paneláku na sídlisku Dargovských hrdinov. Slávnostné odhalenie Pamätníka na Lidickom námestí 1 sa v prípade priaznivého počasia odohrá v sobotu 28. septembra. Program, ktorý bude vernisáž sprevádzať, začne od 16 hod a je otvorený najširšej verejnosti.

Tomáš Džadoň absolvoval ateliér monumentálnej tvorby Jiřího Příhody (AVU, Praha) a doktorandské štúdium v „Neateliéri“ Dezidera Tótha na VŠVU v Bratislave. Jeho stavebné projekty a reinterpretácie architektúry otvárajú otázky o hľadaní vlastnej identity vo vzťahu k ľudovej a mestskej tradícii, osobnej i spoločnej minulosti. V hlavnej časti jeho aktuálneho umeleckého projektu ide o prenesenie troch zrubových stodôl a ich trvalé umiestnenie na strechu paneláka. Tradičná zrubová architektúra nášho vidieka vytvorí pamätník v prostredí, ktoré sa dá vnímať ako jej presný protipól. V panelových domoch dnes však žije približne polovica obyvateľov Slovenska.


Tesári v uplynulých dňoch demontovali originálne zrubové stodoly v Liptovskej Tepličke a Párnici a následne ich dopravili na Lidické námestie 1. Na „Furči“, ako sídlisko nazývajú miestni, prebieha príprava kotvenia na streche paneláka, montáž oceľových roštov a skladanie dreveníc. Na realizácii spolupracujú profesionáli v oblasti eletromontáže, bleskozvodov i statik. Umiestnenie stodôl na strechu svojho paneláku hlasovaním odsúhlasili obyvatelia bytového domu na Lidickom námestí 1. Vďaka nim sa panelák i oni stanú podstavcom Pamätníka, ktorý bude viditeľný i zo vzdialených častí mesta.

Pamätník ľudovej architektúry už od polovice roku 2011 nie je iba o umení, ale najmä o príprave a riadení stavby. Všetky práce prebiehajú vo verejnom priestore a práca je závislá na počasí a poveternostných podmienkach. Preto autor ďakuje obyvateľom sídliska za trpezlivosť a dôveru pri jeho realizácii.

Dvíhanie stodôl prebehne v prípade priaznivého počasia v týždni od 23. 9. do 27. 9. 2013.

Termín slávnostného odhalenia bol po odbornej diskusii s vedúcim stavby stanovený na 28. septembra o 16 hod. Súčasťou oficiálneho ceremoniálu bude i udalosť v podobe verejnej Odobierky. Ňou sa bude autor lúčiť s panelákom a sídliskom. Chápe ju i ako uzatvorenie jednej etapy svojej tvorby spojenej so sídliskom.

Autor i autorský team veria, že predpoveď, ktorá na budúci týždeň avizuje príjemné jesenné počasie sa vyplní.

stavba

TXT: Barbora Šedivá / Pamätník ľudovej architektúry

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Vo výbere ústavných sudcov sa už nevyzná ani divá sviňa (týždeň podľa Schutza)

Koalícia ďalej pracuje na únose Slovenska na východ.


Už ste čítali?