Najväčšia socha v Košiciach ide do finále

Autor: Pamätník ľudovej architektúry | 2.8.2013 o 11:20 | Karma článku: 3,39 | Prečítané:  1157x

Do odhalenia najväčšej sochy v Košiciach - Pamätníka ľudovej architektúry na sídlisku Furča - ostávajú dva mesiace. Autor Tomáš Džadoň má za sebou veľa práce, no ešte ho veľa práce čaká.

V posledných mesiacoch sa práce na Pamätníku diali hlavne v rovine technickej a logistickej. Realizácia najväčšej sochy vo verejnom priestore Košíc na 13-poschodovom paneláku je vo svojej konečnej fáze predovšetkým o behaní po úradoch, zháňaní všetkých potvrdení, komunikácii so statikmi, stavbármi a tak ďalej. S bežnou predstavou umenia, ktoré vzniká v ateliéri, to má málo spoločného. Tomáš Džadoň sa zo sochára musel zmeniť na produkčného manažéra projektu. Ako sám uviedol pre SME, v tejto fáze je jedno či stavia umelecké dielo alebo supermarket. Má za sebou kompletný inžiniering, teda architektonický a statický posudok, vyjadrenie hasičov, obvodného úradu pre životné prostredie, leteckého úradu, mestskej časti, správy mestskej zelene a mnohé iné. Získal územné rozhodnutie pre stavbu a pred niekoľkými dňami mu poštou doručili stavebné povolenie.

inziniering_PLA_n.jpg

Do apríla nebolo isté, z ktorého regiónu budú tri stodoly, ktoré pricestujú do Košíc a získajú nový domov na streche paneláku na Lidickom námestí 1. Po hľadaní na Liptove a na Orave sa nakoniec podarilo nájsť vhodné stodoly v obciach Liptovská Teplička a Párnica. Tomáš zároveň dohodol spoluprácu s odborníkmi na tradičnú zrubovú architektúru. Volajú sa Oravsky bobry a ich úlohou bude zruby rozobrať a potom opäť v Košiciach zložiť.

oravsky_bobry.jpg

Zabezpečená je už aj oceľová konštrukcia, ktorá rozloží váhu troch stodôl na nosný panelový systém. Statik momentálne pracuje na posledných výpočtoch, aby všetko sedelo. V máji sa Tomáš presťahoval z Prahy do Košíc, aby mohol ďalšie práce koordinovať na mieste. Samostatnou kapitolou sú právne záležitosti, ktoré musia byť dotiahnuté do najmenších detailov. Zmluva o umiestnení diela na streche paneláku je v procese pripomienkovania. Ďalšou úlohou je dofinancovanie projektu, keďže náklady prevyšujú sumu, aká je k dnešnému dňu k dispozícii. Mnohí ľudia na projekte pracujú na dobrovoľnej báze, za ich osobný odborný vklad a nadšenie im patrí veľká vďaka!

 

Text: PĽA

Fotografie: Tomáš Džadoň

babicka_n.jpg

Babička Tomáša Džadoňa s odznakom PĽA

stavebny_dennik_n.jpg

Ako každá stavba, aj Pamätník má svoj stavebný denník

strecha_lidicke_namestie.jpg

Skúšobné vrty na streche paneláku

zeriav_.jpg

Žeriav vydvihne stodoly do výšky trinástich poschodí

pla_vizualizacia.jpg

Vizualizácia PĽA júl 2013

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Moderná krajina

O 10 rokov môžeme byť bohatá krajina, ale životné šťastie bude klesať (rozhovor)

V dobiehaní Západu zaostávame, upozorňuje analytik Michal Lehuta.

Slovan je majstrom. Zlatým Moravciam nedal šancu

Slovan potvrdil titul suverénnou výhrou.


Už ste čítali?