Virtuálny Pamätník ľudovej architektúry

Autor: Pamätník ľudovej architektúry | 29.2.2012 o 11:09 | (upravené 29.2.2012 o 11:16) Karma článku: 2,51 | Prečítané:  809x

Pri behaní po sídlisku Tomáš Džadoň v detsve určite narazil na nejednu sochu, či plastiku. Tie boli súčasťou (ako inak) plánu poľudštiť panelákovú džungľu a pomôcť Tomášovi vyrásť v nového socialistického človeka. Dnes by mohol byť jeho Pamätník ľudovej architektúry znovupreniknutím umenia do priestoru sídliska, ktoré si zatiaľ musí vystačiť s jeho pouličnou formou.

Pamätník sprostredkuje medzi oblasťami, v ktorých často len zúfalo hľadáme kontinuitu. Autentická ľudová drevenica na streche paneláku je prepojením toho, čo sme si zvykli dávať do protikladu -  tradičnej slovenskej idyly a šedej socialistickej každodennosti; verejného priestoru a súkromného obydlia; autorského umeleckého diela a ľudovej tvorby. Vtipne a zároveň radikálne pripomína neustále márne pokusy poľudšťovať naše bývanie. Čerstvého vlastníka bytu, márne si lámajúceho hlavu nad tým, ako zrekonštruovať umakartové jadro do podoby, s ktorou by bola spokojná obyvateľka televízneho Paneláku, by mohol náhly pohľad z okna na drevenicu celkom vyviesť z miery. Preto je asi vhodné, že súčasťou návrhu Pamätníka nie je aj drevená latrína, i keď osobne to považujem za nedostatok.

Vďaka snahe spojiť rozdelené je Pamätník ľudovej architektúry súčasťou určitej virtuálnej reality - význam nemá sám o sebe, ale v širokom kontexte. Práve z toho dôvodu je zaujímavé, že sa momentálne nachádza niekde medzi tým, že bude zrealizovaný a tým, že skončí len ako skvelý návrh. Preto som ho zakomponovala do fotky, ktorá je napodobením internetového memu. Chcem ňou vyjadriť podporu Tomášovmu projektu, ktorý má pre mňa hodnotu aj ako návrh v podobe digitálne upravenej fotografie.

 

Iveta Hajdáková

iveta hajdáková

Na obrázku je výhľad cez rozbité okno mojej izby na panelovom internáte v Prahe. Tomášov padajúci Pamätník sa snažím zadržať pomocou obrázku vystrihnutého z fotky, na ktorej som ako turistka v Parku Güell v Barcelone.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Otvorený list Obyčajným ľuďom (píše Samo Marec)

Vôbec ste si nevšimli, ako sa to zmenilo.

Juhoafrický kmeň môže uniknúť imunite

Protilátky nezneutralizovali vírus dostatočne.


Už ste čítali?