Virtuálny Pamätník ľudovej architektúry

Autor: Pamätník ľudovej architektúry | 29.2.2012 o 11:09 | (upravené 29.2.2012 o 11:16) Karma článku: 2,51 | Prečítané:  795x

Pri behaní po sídlisku Tomáš Džadoň v detsve určite narazil na nejednu sochu, či plastiku. Tie boli súčasťou (ako inak) plánu poľudštiť panelákovú džungľu a pomôcť Tomášovi vyrásť v nového socialistického človeka. Dnes by mohol byť jeho Pamätník ľudovej architektúry znovupreniknutím umenia do priestoru sídliska, ktoré si zatiaľ musí vystačiť s jeho pouličnou formou.

Pamätník sprostredkuje medzi oblasťami, v ktorých často len zúfalo hľadáme kontinuitu. Autentická ľudová drevenica na streche paneláku je prepojením toho, čo sme si zvykli dávať do protikladu -  tradičnej slovenskej idyly a šedej socialistickej každodennosti; verejného priestoru a súkromného obydlia; autorského umeleckého diela a ľudovej tvorby. Vtipne a zároveň radikálne pripomína neustále márne pokusy poľudšťovať naše bývanie. Čerstvého vlastníka bytu, márne si lámajúceho hlavu nad tým, ako zrekonštruovať umakartové jadro do podoby, s ktorou by bola spokojná obyvateľka televízneho Paneláku, by mohol náhly pohľad z okna na drevenicu celkom vyviesť z miery. Preto je asi vhodné, že súčasťou návrhu Pamätníka nie je aj drevená latrína, i keď osobne to považujem za nedostatok.

Vďaka snahe spojiť rozdelené je Pamätník ľudovej architektúry súčasťou určitej virtuálnej reality - význam nemá sám o sebe, ale v širokom kontexte. Práve z toho dôvodu je zaujímavé, že sa momentálne nachádza niekde medzi tým, že bude zrealizovaný a tým, že skončí len ako skvelý návrh. Preto som ho zakomponovala do fotky, ktorá je napodobením internetového memu. Chcem ňou vyjadriť podporu Tomášovmu projektu, ktorý má pre mňa hodnotu aj ako návrh v podobe digitálne upravenej fotografie.

 

Iveta Hajdáková

iveta hajdáková

Na obrázku je výhľad cez rozbité okno mojej izby na panelovom internáte v Prahe. Tomášov padajúci Pamätník sa snažím zadržať pomocou obrázku vystrihnutého z fotky, na ktorej som ako turistka v Parku Güell v Barcelone.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Výbuch v Bejrúte môže byť koncom Libanonu

Čo sa teraz stane v Libanone a čo môže po explózii nasledovať.

Komentár Tomáša Prokopčáka

Už nebude nukleárny vek

Pred 75 rokmi zvrhli Spojené štáty na Hirošimu jadrovú bombu.


Už ste čítali?