Postavíme alebo nepostavíme?

Autor: Pamätník ľudovej architektúry | 30.11.2011 o 15:23 | Karma článku: 4,92 | Prečítané:  1945x

V roku 2006 vytvoril Tomáš Džadoň fotomontáž, v ktorej na plochú strechu osemposchodového paneláku v Poprade umiestnil tri zrubové drevenice. Keď to vnímame ako sochárske dielo, tak panelák tvorí monumentálny sokel pre v pomere k nemu maličké drevenice, ktoré sú na ňom učupené ako korunka. 2013 sa má vizualizácia stať realitou.

"Stala sa chyba. Socialistické urbanistické projekty zničili krajinu. Vyrástol som v jednom takom projekte. Mal som štastie. Z jednej strany som mal výhľad na Tatry. Koniec koncov, paneláky neboli až také zlé. Zmenili sa proporcie. Z rodinného domu na 13. poschodový panelák. Z domov postavených svojpomocne k domom postaveným režimom. Verím, že moja generácia má v sebe silu pozitívne prekonať túto traumu."

Tomáš Džadoň

 

"Sokel je neodmysliteľnou súčasťou klasického sochárstva, čo si Džadoň ako vyštudovaný sochár uvedomuje a pracuje s touto tradíciou. Na podeste je tu architektúra, ktorá často padla za obeť modernému urbanizmu, veď koľko osád zbúrali, lebo tam postavili priehradu, fabriku alebo sídlisko? Práca má názov Pamätník ľudovej architektúry a v roku 2008 ju Džadoň doplnil o ďalšiu vizualizáciu tentoraz už zatepleného paneláku v pastelových farbách, opäť s drevenicami na streche. Ako ukazuje, spojenie tradície a súčasnosti sa mení v kontexte a je len otázkou času, kedy sa samotná súčasnosť premení na tradíciu. Džadoňov nápad pamätníka vyvolal od svojho vzniku mnohé reakcie a v roku 2013 má byť realizovaný v Košiciach, ktoré budú európskym hlavným mestom kultúry. Z iných krajín vieme, že projekty takéhoto rozsahu poskytujú výnimočnú príležitosť pre vznik odvážnych umeleckých diel, ktoré mávajú ikonickú kvalitu. Vedenie košického projektu zaradilo Pamätník ľudovej architektúry medzi prioritné realizácie v oblasti súčasného umenia vo verejnom priestore Košíc a jeho autora čaká veľa práce a logistiky."

Gabriela Kisová

Dzadon 2006

Dzadon 2008

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Moderná krajina

O 10 rokov môžeme byť bohatá krajina, ale životné šťastie bude klesať (rozhovor)

V dobiehaní Západu zaostávame, upozorňuje analytik Michal Lehuta.

Slovan je majstrom. Zlatým Moravciam nedal šancu

Slovan potvrdil titul suverénnou výhrou.


Už ste čítali?